reklama

Recept na čiastočnú potravinovú sebestačnosť?

Pestovanie vlastnej zeleniny a chov zvierat má hlavne na Kysuciach dlhú tradíciu. Pred pár desiatkami rokov z rozprávania starých rodičov viem, že sa ľudia snažili využiť každý kúsok zeme. Dbali hlavne na pestovanie kapusty, zemiakov či konope. Pestoval takmer každý. Malo to neskutočné množstvo pozitív nielen na obsah ich peňaženiek ale i na zdravie a celkový výzor krajiny. Okolie nezarastalo tŕním a vysokou trávou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

A čo sa deje dnes pri pohľade z našich okien? V posledných rokoch stúpa snaha obyvateľov o pestovanie vlastnej zeleniny a chovu zvierat, najmä hydiny. Produkcia zeleniny a ovocia prináša aj mnoho odpadu (nevyužité časti rastlín, buriny), ktoré šikovný chovateľ zasa využije na kŕmenie drobných zvierat akými sú napríklad hydina či králiky. Po okolí pokosí trávu a zvyšok stravy doplní jačmeňom alebo žitom. Zbaví sa nakupovania umelo vytvorenej kŕmnej zmesky a má stopercentnú istotu kvalitných BIO vajec a mäsa. Zvieratá produkujú hnoj, ktorý hospodári môžu využiť namiesto drahých umelých hnojív, čím si výrazne zmenší prísun chemických látok do tela. Vedeli ste napríklad, že klasický biely rožok v súčasnosti obsahuje viac ako 30 rôznych chemických látok?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Systém vzájomného prepájania chovu a pestovania dokonale funguje. Je to kolobeh živín, ktorý sa dá uplatňovať aj na väčších a rozľahlejších farmách a je otestovaný v praxi. Prečo ho teda nevyužívame? Aj v podmienkach drsných Kysúc sa dá vypestovať kvalitná a bohatá úroda. Ďalšou otázkou je voda na polievanie, ktorá nie je lacný špás. Ekonomickejším riešením by bolo ako inak - zadržiavanie dažďovej vody a vytváranie drobných hrádzi na malých tokoch v horách ako bolo tomu pri protipovodňovom projekte. Plnili by nielen protipovodňovú ochranu ako v dnešných časoch ale slúžili by i na zdroj prírodnej nechlórovanej vody na zalievanie plodín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prínosom by bolo zriadenie malých fariem v rukách štátu alebo súkromných podnikateľov, ktoré by fungovali na vzájomnej symbióze medzi chovom zvierat a pestovaním zeleniny. Využívali by alternatívne zdroje energií. Taktiež by boli druhy pestovaných rastlín a chovaných zvierat určené z hľadiska klimatických pásiem a typu krajiny, pre lepšiu efektívnosť. Tým by sa zlepšil nielen výzor krajiny a kvalita produktov ale i zastúpenie našich kvalitných výrobkov v obchodoch, práve z týchto polyfunkčných fariem. A to i počas leta i jesene. Počas jarných mesiacov, kedy by ešte nebolo našej čerstvej zeleniny na pultoch v supermarketoch, by sme mohli tieto potraviny dovážať ako je tomu v súčasnosti počas celého roka. Aspoň by sme zmiernili slovenskú závislosť na dovoze potravín zo zahraničia a zvýšili svoju sebestačnosť. Nakoľko sa môže stať, že nastane neúrodný rok, treba mať vždy zadné dvierka a netreba úplne vylúčiť spoluprácu so zahraničím. Zdá sa Vám to ako utópia? Možno. Čo tak to otestovať?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ondrej Blažek, Turzovka

Ondrej Blažek

Ondrej Blažek

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som mladý človek z Kysúc, ktorého záľubou je okrem športovania aj záujem o verejné dianie. Dávam prednosť objektivizmu a nesnažím sa príliš spadnúť do kritiky. V článkoch, ktoré uverejním by som chcel ponúkať inovácie a novinky na zlepšenie Slovenska. Verím, že medzi mojími článkami nájdete aj pár takých, ktoré Vám vnuknú nápad na vylepšenie našej spoločnosti. Niektoré moje články ste mali možnosť čítať v regionálnych periodikách alebo na mojom bývalom blogu, ktorý bol venovaný počasiu na našom území. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu